Single Cylinder Underbone Motorcycle Semi 80km/H 8500rpm Automatic Motorcycle Motorbike
Key Attributes
Product Summary
107cc Single-Cylinder Horizontal Engine Motorcycle | 5.2kW Max Power, 80km/h Max Speed | Electric & Kick Start | 4-Speed Semi-Automatic Powered by a 107cc single-cylinder horizontal engine, this motorcycle delivers 5.2kW of max power at 8,000rpm and 7.2N*m of torque at 5,000rpm, paired with a 4...
Product Details
Single Cylinder Underbone Motorcycle
,semi automatic motorcycle 80km/h
,8500rpm semi automatic motorbike
- 107cc single-cylinder horizontal engine
- 5.2kW max power output
- 4-speed semi-automatic transmission
- Electric and kick start options
- Lightweight 86kg design for easy handling
- 80km/h maximum speed capability
| Engine Type | Single-cylinder, horizontal engine |
| Bore * Stroke | 52.4 mm * 49.5 mm |
| Displacement | 107 cc |
| Compression Ratio | 9.1 : 1 |
| Max. Power | 5.2 kW @ 8,000 ± 500 rpm |
| Max. Torque | 7.2 N*m @ 5,000 ± 500 rpm |
| Ignition System | CDI ignition |
| Starting System | Electric & kick start |
| Magneto | 6-pole magneto, full-wave rectification |
| Transmission | 4-speed, semi-automatic clutch |
| Final Drive | Chain drive |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic fork |
| Rear Suspension | Dual spring shock absorbers |
| Front Brake | Drum brake |
| Rear Brake | Drum brake |
| Front Tire | 2.50-17 |
| Rear Tire | 2.75-17 |
| Front Wheel | Spoked wheel / Optional: aluminum wheel |
| Rear Wheel | Spoked wheel / Optional: aluminum wheel |
| Rear Carrier | Yes |
| Center Carrier | Yes |
| Overall Dimensions (L*W*H) | 1900 * 700 * 1070 mm |
| Wheelbase | 1220 mm |
| Seat Height | 740 mm |
| Ground Clearance | 110 mm |
| Net Weight | 86 kg |
| Max. Load Capacity | 150 kg |
| Max. Speed | 80 km/h |
| Climbing Ability | ≥ 27° |
| Fuel Tank Capacity | 3.5 L |
| Helmet Box | No |
| Headlight | 12V 35W |
| Taillight | Combined taillight, 12V 21W / 10W |
| Front Turn Signals | 12V 5W |
| Rear Turn Signals | 12V 5W |
| License Plate Light | 12V 5W |
| Battery | 12V 5Ah, maintenance-free |