1920 X 720 X 1140mm Underbone Motorcycle Single Cylinder Engine Motorcycle
Key Attributes
Product Summary
107cc Single-Cylinder Motorcycle Comfortable 107cc Single-Cylinder Motorcycle with 4-Speed Gear System (1st 3.273, 2nd 1.938, 3rd 1.35, 4th 1.043), 780mm Seat Height, Suitable for Riders of Different Heights Designed for practicality and reliability, this comfortable 107cc motorcycle features a 4...
Product Details
1920 x 720 x 1140mm Underbone Motorcycle
,black single cylinder engine motorcycle
,white single cylinder engine motorcycle
- 107cc single-cylinder air-cooled engine with steady power output
- 4-speed semi-automatic transmission with precise gear ratios
- Electric and kick start systems for reliable starting
- 780mm seat height accommodates various rider heights
- Ample storage space including helmet box and carriers
- Dual shock absorbers for comfortable riding
| Engine Type | Single-cylinder, horizontal, air-cooled |
|---|---|
| Displacement | 107 cc |
| Max. Power | 5.2 kW @ 8,000 ± 500 rpm |
| Max. Torque | 7.2 N*m @ 5,000 ± 500 rpm |
| Transmission | 4-speed, semi-automatic clutch |
| Gear Ratios | 1st: 3.273, 2nd: 1.938, 3rd: 1.35, 4th: 1.043 |
| Starting System | Electric & kick start |
| Suspension | Front: Telescopic hydraulic fork Rear: Dual shock absorbers |
| Brakes | Front & Rear: Drum brake |
| Tires | Front: 2.50-17 (M031) Rear: 2.75-16 (M034) |
| Wheels | Aluminum wheels front and rear |
| Dimensions | 1920 * 720 * 1140 mm (L * W * H) |
| Wheelbase | 1255 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Net Weight | 93 kg |
| Max. Load Capacity | 150 kg |
| Max. Speed | 78 km/h |
| Fuel Capacity | 3.1 L |
| Storage | Helmet box (half-face helmet), aluminum rear carrier, center carrier |