Aujustable Speed Air Cooled Powerful Single Cylinder Motorcycle 93kg Net Weight
Key Attributes
Product Summary
107cc Single-Cylinder Horizontal Air-Cooled Motorcycle 107cc Single-Cylinder Horizontal Air-Cooled Motorcycle with CDI Ignition, 4-Speed Semi-Automatic Clutch, Telescopic Hydraulic Front Fork & Dual Rear Shock Absorbers, 78km/h Max Speed, 93kg Net Weight This 107cc horizontal single-cylinder air...
Product Details
aujustable Speed powerful single cylinder motorcycle
,5200W powerful single cylinder motorcycle
,ODM air cooled single cylinder motorcycles
- CDI ignition system for reliable starting
- 4-speed semi-automatic clutch transmission
- Telescopic hydraulic front fork suspension
- Dual rear shock absorbers
- Maximum speed: 78 km/h
- Net weight: 93 kg with 150 kg load capacity
- Electric & kick start system
- Chain drive final transmission
| Item | Specification |
|---|---|
| Engine Type | Single-cylinder, horizontal, air-cooled |
| Bore * Stroke | 52.4 mm * 49.5 mm |
| Displacement | 107 cc |
| Compression Ratio | 9.1 : 1 |
| Max. Power | 5.2 kW @ 8,000 ± 500 rpm |
| Max. Torque | 7.2 N*m @ 5,000 ± 500 rpm |
| Ignition System | CDI |
| Starting System | Electric & kick start |
| Transmission | 4-speed, semi-automatic clutch |
| Final Drive | Chain drive |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic fork |
| Rear Suspension | Dual shock absorbers |
| Front Brake | Drum brake |
| Rear Brake | Drum brake |
| Front Tire | 2.50-17 (M031 tread pattern) |
| Rear Tire | 2.75-16 (M034 tread pattern) |
| Overall Dimensions (L * W * H) | 1920 * 720 * 1140 mm |
| Wheelbase | 1255 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Net Weight | 93 kg |
| Max. Load Capacity | 150 kg |
| Max. Speed | 78 km/h |
| Climbing Ability | ≥ 22° |
| Fuel Tank Capacity | 3.1 L |